Pisanie prac na studiach stanowi w pewnym sensie nieco wyższy poziom niż w na pozostałych etapach edukacji. Tutaj praca musi zostać napisana na komputerze i wobec tego nikt nie obejdzie się bez znajomości elementarnych zasad edycji tekstu. Poza wartością merytoryczną pracy, należy więc pamiętać o jej estetyce.
Aby jednak nasze pisanie prac przebiegało sprawnie i efektywnie, należy na samym początku zgromadzić niezbędne materiały, a następnie je usystematyzować tak, żeby później w razie potrzeby móc szybko się do nich odwołać. Następnie możemy już zasiąść do tworzenia tekstu. O czym warto pamiętać podczas edytowania tekstu i jego wymyślania?
Otóż pracę należy w końcu wydrukować, dlatego zachowujemy lustrzane marginesy. Ponieważ karki trzeba także oprawić lub przynajmniej zabindować, marginesy powinny być na tyle szerokie, aby po oprawieniu zapewniały komfort czytania. Pisanie prac musi odbywać się przy użyciu nieparzystych wartości czcionek, choć mało osób o tym wie i robi zupełnie odwrotnie. Należy pamiętać, żeby nie zanudzać. Brzmi to dość banalnie, ale ma wpływ na ocenę.
Ciekawsze dla nas będzie pisanie prac, a dla oceniających czytanie ich, gdy postaramy się tekst jakość urozmaicić. Stosujemy więc jak najwięcej wykresów, diagramów czy zdjęć oraz grafik, oczywiście pod warunkiem, że nawiązują ściśle do tematu. Dobrym pomysłem jest też wstawianie tabel. Na początku każdego rozdziału można także umieścić motto, które odpowiada tematyce tekstu. To także forma wzbogacająca tekst, a także nadająca mu pewną estetykę.